Dolomity 2
Druhá návštěva Dolomit a opět to stálo za to! Dolomity jsou prostě srdcovka. Zatímco před dvěma lety jsme navštívili východní část těchto úžasných hor (mrkněte na článek zde), letos jsme se vydali na západ. Sice jen na prodloužený víkend, ale znáte to, když hory volají…
Seceda
Pro výstup na Secedu, jedno z nejikoničtějších míst Dolomit, máte několik možností. Můžete se vydat pěšky zespoda, ale dáte si pěkně do těla. Pro ty, co výstupům příliš neholdují, ale o výhledy se nechtějí připravit, jezdí téměř úplně na vrchol lanovka z města Ortisei. My jsme zvolili zlatý střed a pár set výškových metrů jsme ušetřili kratší a levnější lanovku Col Raiser a zbytek jsme pěkně vyšlapali po svých. Pes byl v lanovce zadarmo, jen musel mít jako vždy košík.
Nahoře už pak můžete zvolit trasu podle své libosti. Nezapomeňte navštívit nejslavnější místo, odkud si všichni fotí špičatý masiv, pokud ovšem není schován za mraky, což je zde velmi častý stav. Kousek od vrchního stanoviště lanovky z Ortisei najdete i ukazatel, kudy se na tento fotopoint dostanete.
Naše trasa vedla zhruba jako na této mapce a krásně jsme si mohli užít kontrastu mezi zelenými loukami s malebnými chatkami a vysokými skalnatými obry.
Passo Sella
Stačí autem kousek popojet a rázem se ocitnete na dalším skvělém místě – v Passo Sella. Tři hory čnící nad retro kabinkovou lanovkou, kam naskakujete v plné rychlosti, může se v ní pouze stát a mě osobně by do ní nikdo nedostal :D, připomínají známé Tre Cime, na druhé straně můžete vidět Piz Boé, za dobrého počasí i nejvyšší horu Dolomit Marmoladu. Žádnou konkrétní trasu nedoporučím, šli jsme prostě tam, kde se nám to líbilo a tam jsme si dali svačinu.
Adolf Munkel Weg a kino v horách
Tzv. Adolf Munkel Weg (nebo AM trail) je pro horké letní dny ideální trasa lesem. Nepřipravíte se však ani o výhledy, které vám nabídne zejména pastvina kolem chaty Gschnagenhardt Alm a panoramatické „kino“ Geislerkino. Parkoviště Zan-Zannes bylo placené a nejdříve nás vyděsilo množství aut, ale tras z něj vede několik a turisté se tak rozmělní po horách, takže žádné davy potkávat nebudete.
Naše trasa vedla přibližně takto. Dávejte pozor na volně pasoucí se dobytek.
Po cestě na parkoviště přibrzděte za obcí St. Magdalena, kde se můžete kouknout na snad nejvíc fotografovaný kostelík na světě.
Rittenské zemské pyramidy
Pyramidy v Itálii? No ano.
Rittenské zemské pyramidy najdete na několika místech kolem města Ritten. Můžete si tak zpestřit dovolenou o pár bizarních útvarů.
Vysvětlení, jak pyramidy vznikly ze stránek https://www.suedtirol.info/:
Rittenské zemní pyramidy (Rittner Erdpyramiden) jsou erozní jevy a vznikají tam, kde v údolních morénách z doby ledové ležel ledovec. Hornina je v suchém stavu pevná jako kámen. Ve spojení s vodou se z ní stane jílová kaše, která stéká do údolí. Pod velkými kameny zůstane jíl chráněný před deštěm; tak se vytváří zemské sloupy, které se při každých srážkách zvyšují.
V oblasti jich najdete více, my jsme vyrazili touto trasou.
Video
Doporučení
- Doporučuju u sebe vždy mít hotovost v eurech, bohužel velmi často karty nebrali, nebo jim zrovna nefungoval platební terminál.
- Ubytování Gspoi-Hof jsem našla přes booking „na konci světa“, psi byli zadarmo a apartmán byl dobře vybaven. Jen tam měli trochu krátké postele :D. Nicméně ten výhled z okna to vynahradil.
- Nevěřte navigacím. Nikdy. Na ubytování opravdu dojedete po normální silnici, není třeba jet rally po polňačce, kde s osobákem ani neprojedete.