Grossglocknerská vysokohorská silnice (Rakousko)

Na autoturistiku sice moc nejsme, ale Grossglocknerská vysokohorská silnice stojí za to. Pokud hledáte snadno přístupné výhledy, tak sem si pro ně dojedete autem až do výšky 2571 m n. m. Nejvyšší hora Rakouska, ledovec, jezera, přehrady, vodopády, výhled na 30 třítisicovek a milion zatáček…

Po cestě z Dolomit (viz článek) jsme se rozhodli projet ještě slavnou vysokohorskou silnici ve Vysokých Taurách, která na svých 48 kilometrech nabízí neuvěřitelná panorámata.

Při vjezdu zaplatíte vstupenku (37 eur za osobní auto v roce 2020, více informací na stránkách včetně webkamer), dostanete plánek a můžete klikatou silnicí vyrazit. Vjezd je možný ze dvou stran, my jsme přijeli od jihu, takže jsme nejdříve zamířili odbočkou k výhledu na nejvyšší horu Rakouska Grossglockner a okolní ledovec.

Během jízdy budete každou chvíli míjet parkoviště, kde můžete přibrzdit a kochat se okolní krajinou.

 

Doporučení:

  • Před cestou sledujte pečlivě počasí, informace a webkamery na místě – při špatné viditelnosti se ochudíte o většinu výhledů.
  • Jeďte raději ve všední den, kdy tam nebude tolik lidí.
  • Prostudujte si plánek, ať neminete odbočku na Grossglockner.
  • Nebuďte jako já sklerotik, a vezměte si s sebou dalekohled. V autě ho uvezete.
  • Pokud máte více času, naplánujte si na místě nějakou trasu – jen nepodceňujte vysokohorský terén a pořádně se připravte.
Share: