Schneeberg (Rakousko)

Schneeberg (také Klosterwappen, česky Vídeňský Sněžník, 2076 m n. m.) je hora ležící v Rakousku, v nejvýchodnější části pohoří Schneeberg, 70 km jihozápadně od Vídně. Jedná se o nejvyšší horu Dolního Rakouska a zároveň nejvýchodnější alpskou dvoutisícovku.

Variant výstupu na tuto horu je několik, včetně zkrácení chůze jízdou zubačkou či lanovkou, my jsme zvolili pěší pochod od parkoviště pod sedačkovou lanovkou nad Losenheimem. Parkoviště je zadarmo a vede z něj značná žlutá trasa nahoru k chatě Edelweißhütte (toto stoupání s velkým převýšením si můžete zkrátit právě lanovkou, o moc k vidění se nepřipravíte).

Od horní stanice lanovky následuje výstup po skalnaté horské stezce po červené značce, který byl na rozcestníku opatřen varovnáním Only for experts, a opravdu se jedná o nejnáročnější část trasy. Malého psa jsme museli poponášet a zvedat, velký to zvládl sám, ale s divokými nebo rozjívenými psy nedoporučuji, neboť pod stezkou se na mnoha místech táhl pouze prudký kamenitý sráz dolů. Stezka je místy jištěna lany a rozhodně to není nic pro lidi bojící se výšek.

Jakmile se však dostanete nahoru, pokračujete po cestě, která má už o dost příjemnější charakter. Jako první míjíte vrchol Kaiserstein (2061 m n. m.), z něj už máte na dohled samotnou horu Schneeberg. Ta je bohužel dost zohyzděná stavbou vysílače, přesto doporučuji si na ni vylézt a omrknout rozhledy na druhou stranu.
Tento úsek cesty zvládají psi bez problémů a vy se můžete kochat výhledy na okolní hory, které jsou opravdu nádherné.

Původně jsme plánovali si cestu prodloužit k chatě Kienthalerhütte, ale nakonec jsme se vrátili kousek zpátky a pod Kaisersteinem vyrazili po modré značce dolů. Terén je zde opět skalnatý, ale tentokrát doplněný horskou klečí a ne tak strašně náročný jako byl výstup. Doporučuju s sebou na výlet turistické hůlky, zejména z kopce se s nimi jde o poznání snáz než bez nich.

Po zdánlivě nekonečném sestupu se ocitnete v lese, kde v dubnu ještě bylo po kolena sněhu, věřím ale, že se pod ním skrývá v létě celkem pohodlná cesta značená žlutou značkou, kterou se dostanete zpátky k horní stanici lanovky. My jsme se dolů vydali přímo po sjezdovce až k parkovišti, jedná se ale o dost prudký sestup, takže nic pro bolavá kolena.

Doporučení: rozhodně doporučuji mít pro psy postroj, nejlépe i sedák a amortizační vodítko. Nabalte také dostatek vody. Turistické hole usnadní výstup i sestup. Nedoporučuji jít cestu v protisměru, nedovedu si představit hlídat a brzdit psy při sestupu v místech jištěných lany.

Doba výstupu: i s přestávkami na jídlo, focení a kochání, nám cesta zabrala asi 8 hodin. Nepodceňujte náročnost terénu, jedná se o opravdu velké převýšení.

Mapahttps://mapy.cz/s/2ClJw

Více fotekhttps://www.zonerama.com/anet-foto/Album/4266874

Share: