Plitvická jezera a památník revoluce (Chorvatsko)

V půlce září 2020 jsme se vydali na prodloužený víkend na road trip po Chorvatsku. Zejména jsem si přála vidět Plitvická jezera, díky koronaviru stále s minimem turistů, což bylo super, protože si nedokážu představit mačkat se na těch dřevěných chodníčcích s milionem dalších lidí.

Vstupenky do národního parku sice nejsou nejlevnější, ale zase jsou povoleni psi a zadarmo. V ceně vstupu je i cesta lodí či vláčkem. Co naopak v ceně není, je parkování.

Lístky si můžete zakoupit online a nemusíte pak ztrácet čas před pokladnou a rovnou zamířit k jezerům. Na vstup doporučuju určitě Ulaz 1, ze kterého máte hned na začátku úžasný výhled na vodopády. Nevynechejte odbočku na Veliki slap. Dál pak pokračujte po dřevěných chodníčcích a značených cestách dle vašeho výběru. Určitě vyzkoušejte plavbu lodí, jezdí každou půl hodinu.

Na některých místech byly bohužel celkem velké mezery mezi dřevem na chodníčích, což by mohlo být zejména pro menší psy trochu nebezpečné. Každopádně když budete koukat pod nohy a přinutíte i psa, aby šel soustředěně, tak se to dá v pohodě zvládnout. I my s vodomilem jsme kupodivu ve vodě neskončili :D.


Památník revoluce lidu Moslaviny

Ve vnitrozemí Chorvatska jsme navštívili ještě i tuto velmi zajímavou stavbu, která se nachází nad obcí Podgarić. Je to celkem zajížďka, na druhou stranu, kde jinde něco podobného uvidíte? 😀 Více o památníku na wiki.


Veliki Petrovac

Další stavbou, kterou jsme navštívili, byl chátrající partyzánský památník na Petrově hoře. Nechali jsme auto na parkovišti u lovecké chaty a restaurace, kde jsme se později i najedli, a pěkným listnatým lesem si udělali procházku nahoru. Po cestě, která začíná naučnou stezkou (bohužel též v dost špatném stavu), jsme nepotkali ani živáčka.

Následně jsme se pak přesunuli k pobřeží, více o tom v samostatném článku.

Share: