Malé Karpaty se psem (Slovensko)

Pohoří Malé Karpaty se nachází nad Bratislavou kousek od českých hranic. Hory jsou porostlé hustými převážně bukovými lesy, takže výhledů se vám dostane až „za odměnu“ za výstup na některý z holých dominantních vrcholů, což je výhodou zejména v parných dnech, protože se pod stromy schováte před sluncem. I když se jmenují „Malé“, stoupání i klesání vám dá i tak pořádně zabrat.

Protože letošní Velikonoce slibovaly opravdu krásné počasí, vyrazili jsme do Karpat hned na dvě túry.

Okruh na Vysokou 

Hora Vysoká (754 m n. m.) je jedním z ikonických míst, které snadno poznáte podle vrcholového kříže. My jsme zvolili cestu z Kuchyně přes horu Skalnatou (také krásné výhledy) částečně po neznačených stezkách, následně po červené a modré až na Vysokou; můžete se však vydat i kratším okruhem. Ač není nadmořská výška Vysoké něco, nad čím by se zrovna tajil dech, kamenito-písečný výstup i sestup nebyl pro padavky, převýšení je značné a povrch dost klouzal. Pokud jste zvyklí používat trekingové hole, vřele doporučuji. Po cestě není možnost nabrat vodu, proto si vezměte dostatečnou zásobu.

Mapa zde: https://en.mapy.cz/s/3riWh (22,7 km).

Obec Kuchyňa také nabízí atrakci v podobě „Bobří hráze“ přes místní nádrž, dřevěnou lávku doplňující naučnou stezku, avšak k našemu zklamání byla lávka na několika místech zbořená, takže jsme zde nevyfotili ani žádné fotografie (duben 2019).

 

Okruh na Vápennou

O něco kratší, ale o to pestřejší trasa je z Plaveckého Podhradie na Vápennou, kde si užijete ostré stoupání lesem a následně nádherné výhledy po krajině. Od rozhledny na Vápenné jsme pokračovali po skalnatém hřebeni, který si nezadal ani s některými pasážemi v Alpách na Mesačnou lúku. Odtud opět lesem a následně po louce až na vrch Klokoč. Rozhodně jděte po turistické značce a ne po cyklostezce pod ní, přišli byste o úsek přírodní rezervace, kde se krajina opět úplně proměňuje.

Z Amonovy lúky pak už po modré značce na zříceninu Plavecký hrad, kde bylo díky snadné dostupnosti z vesnice lehce přelidněno. Vstup na zříceninu je volný, můžete tam jít i se psem. Z hradu jsme se pak kousek vrátili po modré, a po neznačené cestě se vydali mezi loukami zpátky k autu.

Mapa zde https://en.mapy.cz/s/3riWh (14,6 km)

 

 

Share: